top1

סיכום וחוויות בהמשך לביקור לאמה טנזין, שנת 2017

 
לאמה טנזין מלמד בבית הדהרמה
 
"הקדשנו את סוף השבוע הראשון של ביקורו של לאמה טנזין לנושא יסודי ומרכזי עבור כל מתרגל תורתו של הבודהה - מדיטציית שמטהה.ישיבה על הכרית לא הופכת אותנו למודטים, בוודאי לא למודטים בודהיסטים. לאמה טנזין לימד לעומק את מה שהופך את הטכניקה של המדיטציה לתרגול בודהיסטי ייחודי: מעין חבילה משולשת הכוללת את התרגול המקדים של הכנת התודעה, החלק הראשי המבוסס על דגשים ספציפיים, וחתימת הסשן בתרגול תודעתי של הקדשת הטוב למען כל היצורים. כן, זה מורכב וכבד. נראה שאם בודהה היה סבור שדי במדיטציה לבדה כדי להפוך את התפיסה השגויה של המציאות ולטהר אותה מזרם בלתי פוסק של רגשות, הוא לא היה מקדיש את חייו לדרשות מרובות ומגוונות, פשוטות כמורכבות. אם ההפך הוא נכון, הבודהה היתל בנו. אבל, זאת המציאות. ניתן להיווכח בקלות שאפשר לשבת ישיבת מדיטציה ולקום בלי שזה יגרום בי, בתודעתי ובהרגליי לכל שינוי. בסמינר הקצר למדתי את שלבי תרגול המדיטציה כמו שנשמרו במסורת הבודהיסטית, חוויתי את המאמץ הרב-שלבי להתמיר את התודעה לטובה, גמישה ומועילה יותר. כמה טוב שהיו עמי עוד חברים לדרך. יש לי תחושה שמעטים בימינו האנשים המתעניינים בלימוד בודהיסטי שלא עבר תהליך של דלדול והתנוונות למען התאמה למסגרת שיווקית כלשהי. סמייל..."
- איליה
 
"בערב מקסים שהוקדש לילדים, התאספנו כולנו בבית הדהרמה. הילדים, מלאי שמחת חיים, פתחו זוג עיניים סקרניות על המורה הטיבטי בעל הגלימה  הארגמנית המשונה, הראש המגולח והעניים המחייכות. הצבעים, ריחות הקטורת, צלילי המנטרות- כל אלו כל כך שונים מתפאורת היומיום שהם מורגלים בה. אנחנו, ההורים, שמחנו מאוד על האפשרות לתת לילדינו לקחת חלק בעולם של התרגול והלימוד שאנחנו עוסקים בו ולראות שיש עוד משפחות שהבודהה מתארח אצלם בסלון :-). 
לאמה טנזין, שיש לו חיבור טבעי ועמוק עם ילדים, דיבר איתם על כך שהאושר נמצא אצלינו ואנחנו שאחראים עליו. הוא עודד אותם להיות סבלנים ונדיבים כלפי חבריהם והסביר להם שהם דור העתיד והעולם שלנו יראה לפי איך שהם יעצבו אותו. שמחה, חמלה, נדיבות ואהבה, הן איכויות שאפשר לטפח כבר בגן ובבית הספר (ויש שם לא מעט אתגרים...).
לאמה טנזין  הפליג בסיפור חי ומלא פרטים על חייו של המורה הדגול מילרפה אשר עבר קשיים רבים, אך המשיך להתעקש ולהתמיד, עד שזכה לקבל שיעורים ממורו ולהפוך למתרגל חכם ורב עוצמה בעצמו.
סיפור על כוחה של נחישות והתמדה וגם על כוחה של מדיטציה .
את המפגש קינחנו במדיטציה קצרה שלימד המורה. הילדים למדו להתרכז בנשימה ולהיעזר בספירה כדי להשאיר את תשומת הלב במקום אחד. אנחנו, קיבלנו ילדים רגועים ושמחים ויצאנו כולנו לאכול ארוחת ערב מתחת לעץ הקסום של בית הדהרמה."
- טלי

 
"בסמינר האחרון של הביקור עסקנו במערך תרגול המתמקד בדמותו של גורו רינפוצ'ה. כפי שלאמה טנזין סיפר, מורים רבים מדגישים את דמויותיהם של טארה וגורו רינפוצ'ה כמתאימות במיוחד לזמננו. דמותו של גורו רינפוצ'ה, המורה שהנחיל את הבודהיזם לטיבט, משלבת עוצמה וחמלה, בהירות של חוכמה ופעולה למען אושרם של כל היצורים. התרגול בו מדובר הגיע ישירות מגורו רינפוצ'ה דרך שושלת אותנטית של מתרגלים בעלי הגשמה גבוהה, והוא תמציתי, קצר, ומתאים לביצוע בקבוצה או כתרגול אישי. לאמה טנזין סיפר כדרכו בפירוט על מקורו של התרגול ותיאר את פרטי הויזואליזציה. תרגול זה יהפוך מעתה לחלק משגרת בית הדהרמה במסגרת המפגשים המוקדשים למתרגלי סדהנה."
- מיכל
המורים שלנו כללי סיכום וחוויות בהמשך לביקור לאמה טנזין, שנת 2017