top1

שאלות נפוצות (FAQ)

  1. בית הדהרמהאיך אפשר להצטרף למפגשים, ולמי הם מתאימים?

  2. האם יש צורך להתחייב להשתתפות קבועה במפגשים?

  3. למה ניתן לצפות במפגש?

  4. מה צריך להביא? האם ההשתתפות כרוכה בתשלום?

  5. האם אתם מעבירים שיעורי מדיטציה למתחילים?

  6. האם יש מורה שמעביר את המפגשים?

  7. אילו טכניקות מדיטציה אפשר ללמוד בבית הדהרמה?

  8. באיזו שפה לומדים בבית הדהרמה?

  9. אני מחפש מורה, האם אתם יכולים לעזור?

  10. מה המסורת שמתרגלים בבית הדהרמה?

 


שאלה: איך אפשר להצטרף למפגשים, ולמי הם מתאימים?
תשובה: כל אחד מוזמן להגיע למפגשים על פי לוח הזמנים שבאתר. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר אם יש לכם שאלות, אולם אין צורך בהודעה מוקדמת על השתתפותכם. הפעילות בבית הדהרמה יכולה לבוא במקביל לתרגולים אחרים שאתם עוסקים בהם, והנכם מוזמנים בין אם יש לכם רקע בבודהיזם ובין אם לא.

 

שאלה: האם יש צורך להתחייב להשתתפות קבועה במפגשים?
תשובה: תכיפות ההשתתפות במפגשים תלויה בכם. אתם מוזמנים להגיע ולהתרשם מאופן התרגול, האנשים והאווירה. נשמח לראותכם בכל תכיפות שבה תבחרו להגיע. ההשתתפות אינה כרוכה בהתחייבות כלשהי. מטרתנו היא לאפשר מסגרת נינוחה, שבה יוכל כל אחד להשתתף באופן המתאים לו.

שאלה: למה ניתן לצפות במפגש?
תשובה: אנו מתחילים את המפגש בשתיה חמה וכיבוד, ובפטפוט חברי. חלק מחשיבות המפגש הוא הקשר הנוצר בין המתרגלים. תפגשו בקבוצה אנשים בעלי רקע מגוון, העוסקים במקצועות שונים, ובטווח גילאים רחב, כולל ילדים. יש לנו חדר ילדים וחצר, שם הם יכולים לשחק בזמן שהוריהם מתרגלים. מספר המשתתפים משתנה ממפגש למפגש ונע בין 5 ל-20. אחרי הקפה אנו מתכנסים בחדר התרגול, בו תמצאו שטיחים, כריות לישיבה, פסלון ותמונה של הבודהה כפי שהוא מתואר במסורת הטיבטית. יש הנוהגים להשתחוות לדמות הבודהה לאות כבוד וכהכנה לתרגול, אולם אין חובה לעשות זאת. בפתיחת התרגול אנו קוראים טקסט קצר המנחה אותנו להתמקד בדמותו של הבודהה המייצגת חוכמה, שלווה, חופש וחמלה, ומעניקה לנו השראה למצוא תכונות אלה בעצמנו. זהו טקסט בודהיסטי המקובל במסורות שונות, אשר נכתב על ידי המורה מיפאם רינפוצ'ה, בן המאה ה-19. אז אנו מודטים בישיבה שקטה במשך כחצי שעה, כל אחד על פי טכניקת המדיטציה אליה הוא רגיל. ניתן לבקש ולקבל הנחיות לתרגול המדיטציה. לאחר המדיטציה יש הפסקה קצרה, אחריה אנו מתכנסים שוב ללימוד ודיון. אנו קוראים טקסט נבחר או צופים בהקלטה של שיעור, דנים במה שהבנו וחושבים יחדיו כיצד הדברים רלוונטיים לחיינו. בסוף המפגש אנו נוהגים לאכול ארוחת צהריים משותפת.

שאלה: מה צריך להביא? האם ההשתתפות כרוכה בתשלום?
תשובה: רצוי להביא כרית נוחה לישיבה, אם כי יש במקום כריות וכסאות. ניתן גם להביא דברי מאכל לכיבוד עם הקפה או לארוחת הצהריים. בהתאם למסורת הבודהיסטית, איננו גובים תשלום על ההשתתפות במפגשים. כל אחד מן המשתתפים מוזמן לתרום סכום כלשהו על פי יכולתו ורצונו. את הכסף ניתן לשים בקופסה המיועדת לכך, והוא משמש לתחזוקת המקום. אם תבואו עם ילדכם, אנא הביאו משחקים שקטים שיעסיקו אותו בזמן התרגול.

שאלה: האם אתם מעבירים שיעורי מדיטציה למתחילים?
תשובה: משתתפים חסרי ניסיון יקבלו הדרכה בסיסית במדיטציה מן המתרגלים הוותיקים, אך מבנה המפגשים אינו מתבסס על הוראה אלא על לימוד משותף. אנו נוהגים ללמוד בצוותא, כאשר כל אחד מן המשתתפים חופשי לשאול שאלות ולהביע את דעתו בדיונים. אם אתם חסרי ניסיון קודם במדיטציה, אנא צרו עמנו קשר לפני בואכם על מנת לתאם הגעה למפגש ראשון.

שאלה: האם יש מורה שמעביר את המפגשים?
תשובה: המפגשים מועברים על ידי מתרגלים ותיקים, אשר מנחים את המפגש, מובילים את הדיון ויכולים לתת הדרכות מדיטציה בסיסיות ויעילות למתחילים. החומר הנלמד מבוסס על כתבים בודהיסטיים ושיעורים של מורים מוסמכים. התלמידים הוותיקים אינם מוגדרים מורים למדיטציה. בלקסיקון שלנו "מורי מדיטציה" ו"מורי דהרמה" הם מורים מוסמכים של המסורת הבודהיסטית, אשר עברו הכשרה ממושכת ויסודית לשם כך. אנו נוהגים להזמין מורים כאלה לארץ לפחות פעם בשנה, ומומלץ מאוד לפגוש אותם וללמוד מהם.

שאלה: אילו טכניקות מדיטציה אפשר ללמוד בבית הדהרמה?
תשובה: תוכלו לקבל את הבסיס למדיטציה של שהות שלווה (שמאטה), המתבססת על השקטת התודעה תוך התמקדות באובייקט. כן תכירו נוסח תרגול (סדהנה), המתבסס על הדמיית נוכחותו של הבודהה שקיאמוני והמנטרה שלו. לעתים יוביל אותנו הדיון לעיסוק בתרגולי אימון התודעה (לוג'ונג), המפתחים חמלה ואהבה. זוהי טעימה חלקית ביותר אך מייצגת של הטכניקות הבסיסיות הקיימות בבודהיזם. תלמידי התוכנית ההדרגתית המקוונת מקיימים בבית הדהרמה מפגש חודשי נפרד, בו עוסקים בתכנים הנלמדים במסגרת זו.

שאלה: באיזו שפה לומדים בבית הדהרמה?
תשובה: עברית ואנגלית. מזה שנים עוסקים ותיקי הקבוצה בתרגום כתבים בודהיסטיים ושיעורי דהרמה לעברית. חלק מהטקסטים הנלמדים במפגשים תורגמו לעברית, וחלקם נגיש ברוסית, ערבית וטיבטית. חלק מהטקסטים, וכן השיעורים המוקלטים, הם באנגלית. נשתדל לעזור לאלה מכם אשר אינם שולטים בעברית או אנגלית.

שאלה: אני מחפש מורה, האם אתם יכולים לעזור?
תשובה: התהליך של מציאת מורה בודהיסטי טוב ואמין הוא ממושך וכולל התוודעות למהות התורה הבודהיסטית ולתכונות הדרושות למורה על מנת שלא יוליך את תלמידיו בדרך שגויה. אצלנו תוכלו לרכוש את הבסיס להבנת הדהרמה, לצפות בשיעורים מוקלטים של מורים אותנטיים ולפגוש את המורים המגיעים לארץ, וכך להתקדם לקראת בחירה מושכלת של מורה המתאים לכם.

שאלה: מהי המסורת שמתרגלים בבית הדהרמה?
תשובה: בבית הדהרמה אנחנו לומדים ומתרגלים לפי מסורת הבודהיזם הטיבטי, אולם החומר המותאם לבתי הדהרמה שייך לאותו חלק של הבודהיזם הטיבטי המשותף גם לזרמים אחרים, כך שגם מתרגלים ממסורות בודהיסטיות אחרות יוכלו לקחת חלק בתרגול.

 

שאלות נוספות? אנא כתבו לנו >>

 בית הדהרמה

 

שאלות נפוצות