top1

האם אתם רשומים לרשימת התפוצה של בית הדהרמה?

 
אם חשוב לכם לא להחמיץ עדכונים הקשורים למורים ולפעילויות שלנו, אנחנו ממליצים מאוד להרשם לרשימת התפוצה של בית הדהרמה.
 
אנחנו משתמשים ברשימת התפוצה למסירת מידע במייל על פעילויות בית הדהרמה השוטפות והמיוחדות, משתדלים לא להעמיס עליכם מידע עודף, וכמובן שאיננו מוסרים את הפרטים שלכם לאף גורם אחר.
 
אפשר להצטרף לרשימה דרך האתר: 

הזינו כתובת מייל לקבלת עדכונים:

 
או במייל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , ואם תרצו שנסיר אתכם מהרשימה - שלחו לנו מייל וכמובן שנכבד את בקשתכם.

משוב פעילות בית הדהרמה

חוויות ומילות תודה בהמשך לביקור לאמה טנזין, שנת 2015

לאמה טנזין מלמד בבית הדהרמה

 

"In a time where there are many more choices than ever before but the right path has never been more elusive, Lama Tenzin remains the authentic voice and the gentle heart of the Dharma House. Many thanks for his reliable guidance and may many more students come to meet him." - Tamar

 

" למה טנזין הוא מורה נפלא שידיעותיו על הדהרמה והתרגולים רחבות ומעמיקות ביותר. בשיעורים שזכיתי לקבל ממנו קיבלתי הרבה יותר מאשר לימוד על הנושא המדובר אלא מפתחות והשראה לתרגולים בכלל ועצות יקרות ערך לחיים. משנה לשנה ומביקור לביקור אני נחשפת עוד לחום הקורן ממנו, לנדיבותו וחכמתו העמוקה. ברור לי כי מדובר במורה מוכשר ובעל הישגים של ממש. היותו נגיש וצנוע כל כך היא הזדמנות יקרת ערך לפגוש באופן בלתי אמצעי את הדהרמה ב״חצר הבית״... תודה ללמה שהוא נותן מזמנו וממעיין החכמה שלו בכזו סבלנות ונדיבות. " - רננה

 

"לימוד של לאמה טנזין איכשהו מצליח כל פעם לגעת ישר ללב, ולדבר ישירות על מה שחשוב באמת הן מבחינת העומק והן מבחינת החוויה של לקיחת הלימוד לתרגול מיידי והטמעתו בחיינו. גם הפעם היתה לי הזדמנות להנות מנכחותו והתנהגותו שהיא דוגמא חיה לטיב שתרגול הדהרמה מביא על מתרגליו. תודה לך לאמה טנזין על כך!" - אספיר

 

"הרגשתי שהגעתי למקדש אמיתי על הר הכרמל עם אנשים טהורים ואמיתיים ומסורים לחלוטין לדרך הדהרמה ונפעמתי לעומק מהנתינה ,ואוירת טוב הלב והרגישות שליוו את הלימוד. אני ממש ברת מזל לפגוש את לאמה טנזין, להזכר בידע העתיק ובעולם המופלא של הבודהיזם הטיבטי, ולפגוש בעולם הרוח את הישויות המוארות,האצילות של טארה,הדאקיניות והיידאמים, ולחבור אליהם דרך הטקסים, התפילות והלימוד שערכנו. לאמה טנזין מלמד לעומק ובצורה נהירה וברורה את הדרך של בודהא וההארה עם דבקות, עוצמה, חמלה ואהבה טהורה.. נפלא לפגוש מורה רוחני שיודע בבירור את השליחות שלו בעולם, קשוב, עירני ומדוייק. קבלתי אוצרות רבים מספור ואני חשה שינוי חיובי אישי בשקט המנטאלי, בתחושת החיבור לכל הבריות, בעיקר בכילים חדשים שמרחיבים את התודעה, מאפשרים נגישות, פיתוח וכיוונון של המוח, וכן תחושה עדינה של חמלה פנימית ולחיים מסביבי. בנוסף בטקסים נהניתי מחגיגה של טעמים, ריחות,צבעים וצלילים אקזוטיים שמענגים ומרחיבים את התודעה והלב. מבחינה מעשית אני מתמסרת לפי היכולת המתאימה לתרגול יומי, ללימוד מספרים ולהפנמה ופיתוח של חמלה כוללת למען ההארה של כל הייצורים במעגל הסאמסארה ושהידע הזה יבוא לידי בטוי בחיי יום-יום שלי עם אנשים ומטופלים שאני פוגשת. בנוסף מודה מאד למורים מטיבט שהשקיעו שפיתחו את תכנית הלימוד באינטרנט עבורינו בעולם המערבי."  - איילה

 

"ביקורו של לאמה טנזין בבית הדהרמה שעל הר הכרמל היתה הזדמנות יוצאת דופן להתחבר למהות של הדרך הבודהיסטית באמצעות הלימוד והתירגול. לאמה טנזין מעורר השראה ברוחב ליבו, במחויבותו ובצניעותו ומהווה דוגמה למה שניתן להשיג בדרך של אהבה-חכמה. תודה מקרב לב." - אלכס 

 

"השתתפתי ברטריט Green Tara ובימי הלימוד של הנגונדרו,למדתי,השכלתי ונהניתי מכל רגע. לאמה טנזין מקסים ומלמד בצורה ברורה ונהירה, ואם משהו אינו ברור תמיד מוכן להסביר בסבלנות ובנועם. בתור מתרגלת חדשה הרטריט תרם לי המון לגבי הידע שלי בנוגע לתוכן התרגול והמדיטציה ועל מה חשוב להתמקד ולהרהר, כמו כן לימד ומיקד אותו בכל הנוגע לתרגולים המקדימים. מחכה לרטריט הבא עימו :) האוירה בבית הדהרמה חמה ומשפחתית והנתינה הגדולה אינה מובנת מאליו,תודה רבה ומיוחדת מקרב לב לאספיר- על הדאגה,ההשקעה והנתינה."

 

 "השנה שוב התברכנו בביקור של לאמה טנזין. אני השתתפתי בריטריט טארה שהעמיק את ההבנה למתרגלים בתוכנית triple excellence. הלימוד חיזק אצלי את המסגרת התרגולית היומית ונתן כלים לתרגול עקרונות בסיסיים מדרך המהאיאנה. בריטריט הודגשו הבדלים עקרוניים בין הזרמים השונים (היניאנה, מהאיאנה, וג׳ריאנה) והוסברה הדרך הנכונה לתרגול לפי הזרם בהתאם להתקדמות בתוכנית ה- triple excellence." - טל

 

 

סיכום וחוויות בהמשך לביקור לאמה טנזין, שנת 2017

 
לאמה טנזין מלמד בבית הדהרמה
 
"הקדשנו את סוף השבוע הראשון של ביקורו של לאמה טנזין לנושא יסודי ומרכזי עבור כל מתרגל תורתו של הבודהה - מדיטציית שמטהה.ישיבה על הכרית לא הופכת אותנו למודטים, בוודאי לא למודטים בודהיסטים. לאמה טנזין לימד לעומק את מה שהופך את הטכניקה של המדיטציה לתרגול בודהיסטי ייחודי: מעין חבילה משולשת הכוללת את התרגול המקדים של הכנת התודעה, החלק הראשי המבוסס על דגשים ספציפיים, וחתימת הסשן בתרגול תודעתי של הקדשת הטוב למען כל היצורים. כן, זה מורכב וכבד. נראה שאם בודהה היה סבור שדי במדיטציה לבדה כדי להפוך את התפיסה השגויה של המציאות ולטהר אותה מזרם בלתי פוסק של רגשות, הוא לא היה מקדיש את חייו לדרשות מרובות ומגוונות, פשוטות כמורכבות. אם ההפך הוא נכון, הבודהה היתל בנו. אבל, זאת המציאות. ניתן להיווכח בקלות שאפשר לשבת ישיבת מדיטציה ולקום בלי שזה יגרום בי, בתודעתי ובהרגליי לכל שינוי. בסמינר הקצר למדתי את שלבי תרגול המדיטציה כמו שנשמרו במסורת הבודהיסטית, חוויתי את המאמץ הרב-שלבי להתמיר את התודעה לטובה, גמישה ומועילה יותר. כמה טוב שהיו עמי עוד חברים לדרך. יש לי תחושה שמעטים בימינו האנשים המתעניינים בלימוד בודהיסטי שלא עבר תהליך של דלדול והתנוונות למען התאמה למסגרת שיווקית כלשהי. סמייל..."
- איליה
 
"בערב מקסים שהוקדש לילדים, התאספנו כולנו בבית הדהרמה. הילדים, מלאי שמחת חיים, פתחו זוג עיניים סקרניות על המורה הטיבטי בעל הגלימה  הארגמנית המשונה, הראש המגולח והעניים המחייכות. הצבעים, ריחות הקטורת, צלילי המנטרות- כל אלו כל כך שונים מתפאורת היומיום שהם מורגלים בה. אנחנו, ההורים, שמחנו מאוד על האפשרות לתת לילדינו לקחת חלק בעולם של התרגול והלימוד שאנחנו עוסקים בו ולראות שיש עוד משפחות שהבודהה מתארח אצלם בסלון :-). 
לאמה טנזין, שיש לו חיבור טבעי ועמוק עם ילדים, דיבר איתם על כך שהאושר נמצא אצלינו ואנחנו שאחראים עליו. הוא עודד אותם להיות סבלנים ונדיבים כלפי חבריהם והסביר להם שהם דור העתיד והעולם שלנו יראה לפי איך שהם יעצבו אותו. שמחה, חמלה, נדיבות ואהבה, הן איכויות שאפשר לטפח כבר בגן ובבית הספר (ויש שם לא מעט אתגרים...).
לאמה טנזין  הפליג בסיפור חי ומלא פרטים על חייו של המורה הדגול מילרפה אשר עבר קשיים רבים, אך המשיך להתעקש ולהתמיד, עד שזכה לקבל שיעורים ממורו ולהפוך למתרגל חכם ורב עוצמה בעצמו.
סיפור על כוחה של נחישות והתמדה וגם על כוחה של מדיטציה .
את המפגש קינחנו במדיטציה קצרה שלימד המורה. הילדים למדו להתרכז בנשימה ולהיעזר בספירה כדי להשאיר את תשומת הלב במקום אחד. אנחנו, קיבלנו ילדים רגועים ושמחים ויצאנו כולנו לאכול ארוחת ערב מתחת לעץ הקסום של בית הדהרמה."
- טלי

 
"בסמינר האחרון של הביקור עסקנו במערך תרגול המתמקד בדמותו של גורו רינפוצ'ה. כפי שלאמה טנזין סיפר, מורים רבים מדגישים את דמויותיהם של טארה וגורו רינפוצ'ה כמתאימות במיוחד לזמננו. דמותו של גורו רינפוצ'ה, המורה שהנחיל את הבודהיזם לטיבט, משלבת עוצמה וחמלה, בהירות של חוכמה ופעולה למען אושרם של כל היצורים. התרגול בו מדובר הגיע ישירות מגורו רינפוצ'ה דרך שושלת אותנטית של מתרגלים בעלי הגשמה גבוהה, והוא תמציתי, קצר, ומתאים לביצוע בקבוצה או כתרגול אישי. לאמה טנזין סיפר כדרכו בפירוט על מקורו של התרגול ותיאר את פרטי הויזואליזציה. תרגול זה יהפוך מעתה לחלק משגרת בית הדהרמה במסגרת המפגשים המוקדשים למתרגלי סדהנה."
- מיכל

סיכום וחוויות בהמשך לביקור היידי קופל, שנת 2018

סופשבוע, בנושא "המהות הריקה של התופעות"

 

"להיידי יכולת מיוחדת להבהיר נושאים סבוכים בדרך מובנת ומוחשית תוך דיון ושיתוף הנוכחים, כך שבעצם מתנהלים לימוד ושיחה באווירה נעימה ומקבלת.

היידי, כמובן, מודעת מאד לקשיים בהם נתקלים, לעיתים, אנשי המערב בקבלת מושגים בודהיסטים, ובעיקר ביכולת לחוות אותם, כמו המהות הריקה של התופעות, שעוררה ספקות, תהיות ודיון ער בקרב המשתתפים.

 

בדרכה הצנועה והנעימה, ועם זאת מתוך ידיעה עמוקה, הבנה מקיפה ואמונה בדרך, הצליחה להבהיר ולפשט את הנושא המורכב, גם אם  נדרשת לכולנו עוד עבודה רבה, כך שנוכל לחוות את עולם התופעות במהותו הריקה על כל הפוטנציאל האינסופי שהוא מציע..

 היידי תרמה משמעותית לא רק להרחבת ההבנה התיאורטית, אלא גם היוותה השראה להעמקת הלמידה וההתנסות.

זה היה סופשבוע מאד מלמד ומספק, ואנחנו רק מקווים שתהיה לנו הזדמנות נוספת לארח אותה."

 

 ~ לאה 


 הסמינר עם היידי היה מרתק ומאתגר, גם אינטלקטואלית וגם רגשית. מבחינה אינטלקטואלית, עד לרגע זה אני בספק אם הבנתי נכון את מושג הריקות - האם מדובר בריקות מאי-תלות, ריקות מקיום עצמאי, או אולי מדובר מריקות מוחלטת מכל ממשות, כלומר שהכול אשליה והשלכה של התודעה, פרי של הזיות מוחנו? אם התשובה השנייה נכונה, איך אפשר שלא לשאול האם הכול הוא הבל הבלים? מה עושים עם זה?

האתגר האינטלקטואלי הוליד גם אתגר רגשי כי הוא הציף אותי בשאלות ובספקות ואילץ אותי להתמודד עם השאלה האם אני באמת ובתמים מאמינה בתורתו של הבודהה.
 
היידי לא עשתה לי חיים קלים, אבל היא העבירה את השיעורים בצורה מרתקת וקשובה ובמינון נכון בין דיבורים ובין מדיטציה. כמו תמיד, האווירה בבית הדהרמה הייתה משפחתית ומקסימה והשיחות עם האנשים האחרים גם הן חלק מהלימוד ומהדרך.
 
~ שחר
שמחתי מאוד על ההזדמנות לשמוע ולדון בריקות התופעות ולהתנסות בתרגל מדיטטיבי עם היידי קופל במסגרת הסדנה הקצרה שהתקיימה בבית הדהרמה.  
 
לאורך שנים הרגשתי משהו מתעתע בלימוד על ריקות התופעות במסורת הבודהיסטית: המילים מוכרות, כולם מדברים על זה, אך לא נוכחתי שיש שימוש יום-יומי במושג. נראה שהשימוש בו יקרה אי שם בהגעה להארה. 
 
מסתבר שיש דרכים להפנים את משמעותה של הריקות, לאחר שמבינים אותה באופן שכלי: שילוב של תרגילי תודעה ומדיטציה מעת לעת הופך את ההבנה לתפיסה, "השקפה" בבודהיזם. 
 
הלימוד שקיבלנו האיר את הבדלי השקפה בין מרכבות המאהיאנה והווג'ריאנה. הוא היה תמציתי ופרקטי מבחינת התוכן, קליל ומסקרן מבחינת ההבעה. בסופו של הדבר כל השיטות להפנמת תפיסת הריקות מחוברות לכל התרגולים המוכרים: החמלה, המסירות, הדבקות וכו'
 
~ איליה