top1

שאלות ותשובות על תוכנית טארה

1. מהי תוכנית Tara's Triple Excellence? 

זוהי תוכנית הדרגתית המוצעת באופן מקוון, המציגה את הדרך הבודהיסטית במלואה, מתחילתה ועד ההארה. התוכנית נוצרה על ידי קבוצת תלמידים מסורים בברכתו ותחת פיקוחו של המורה הנודע ומאסטר המדיטציה צ'וקי נימה רינפוצ'ה. היא כוללת לימוד בודהיסטי, מדיטציה והנחיות להרהור מעמיק, המוגשים בצורה נוחה וזמינה להאזנה או צפייה באופן מקוון.

 

2. מיהי טארה?

טארה היא בודהיסטווה ממין נקבה המייצגת את פעולתה של התודעה המוארת. במהלך התוכנית משמשת דמותה של טארה כמקור תמיכה, אשר ברכתה והשראתה מסייעות לנו להתקדם בתרגול ללא מכשולים.

 

3. כיצד בנויה התוכנית?

התוכנית בנויה משלושה שלבים התואמים את שלוש המרכבות של הדרך הבודהיסטית:

  • אימון תודעה בסיסי
  • דרך הבודהיסטווה השמה דגש על אהבה ותובנה,
  • ולבסוף הדרך הסודית של הטנטרות הגבוהות

החומר המוגש כהרהור יומי הינו מגוון ומתבסס על כתבים בודהיסטיים שונים. כל אחד מהחלקים מיועד לתרגול של מספר חודשים, שאחריו עוברים לחלק הבא. דרך הדרגתית זו מעניקה למתרגלים את הכלים להתמיר פחד, כעס, בלבול ורגשות שליליים אחרים, ולהפוך אותם לעוצמה, סבלנות, טוב לב וצלילות.

 

4. כיצד ישתלב התרגול בשגרת חיי?

קיימים שני תרגולים קבועים של דקות אחדות, המיועדים לביצוע עם היקיצה בבוקר ולפני השינה.
התרגול העיקרי המשתנה מדי יום כולל לימוד מאת רינפוצ'ה או הנחיות להרהור, ובו שני פרקי תרגול - בבוקר ובערב - אשר אורכים כ-40 דקות כל אחד.

קטעי הלימוד מלווים בכתוביות ובקריינות באנגלית ברורה ופשוטה, המובנת גם למי שאנגלית אינה שפת אמו. מלבד גרסת הוידאו ניתן גם להוריד גרסת אודיו (שמע בלבד) ולהאזין לה בכל מקום שתבחרו. התוכנית מתאימה לשימוש בכל אמצעי שמע או וידאו אלקטרוני שתבחרו.

 

5. מה סוג המחויבות שאדרש לה במסגרת התוכנית?

תוכנית טארה מיועדת לסייע בהתפתחותך הרוחנית. אם נרשמת לחלק הראשון, אין בכך התחייבות מצדך להמשיך לחלק השני. אולם, לא ניתן להתחיל בחלקים המתקדמים מבלי שהשלמת את החלקים הקודמים. ניתן ומומלץ להשתתף בתוכנית גם אם אינך רואה את צ'וקי נימה רינפוצ'ה כמורך העיקרי.

מידת המחויבות שלך לתוכנית תלויה בתועלת שיהיה בה עבורך ובמוטיבציה שלך. גיבושה של מוטיבציה טהורה לתרגול היא אחד הנושאים העיקריים המודגשים ומוסברים במסגרת התוכנית.

 

6. האם אפשר להתנסות בתוכנית לפני שאבחר להרשם?

כן. קיימת גרסת ניסיון אותה ניתן למצוא באתר dharmasun.org ללא תשלום, המאפשרת להתרשם מאופי התוכנית.

 

7. ומה אם לא הספקתי לעשות את השיעור היומי?

ניתן לעשות אותו למחרת. הזמן המומלץ להשלמת כל חלק כולל מספר שבועות נוספים המאפשרים את התאמת התוכנית ללוח הזמנים שלך. עם זאת, יש צורך לשמור על רצף סביר כלשהו, אחרת עלולה להיפגע התועלת שתופק מהתרגול.

 

8. האם המתכונת המקוונת לא פוגעת באותנטיות של הלימוד?

אף כי היא מוגשת במתכונת חדשנית, תוכנית טארה מבוססת אך ורק על לימוד עתיק ואותנטי שהועבר באמצעות השושלת של צ'וקי נימה רינפוצ'ה. תוכנית טארה היא סביבת תרגול תומכת ומוסמכת, אשר בהכנתה לוקחים חלק נזירים בכירים, מתרגמים מיומנים וקריינים מנוסים, בהנחייתו ובהדרכתו של צ'וקי נימה רינפוצ'ה.

 

9. איזו תועלת יש בתוכנית טארה עבור מתחילים?

כולנו רוצים לפנות זמן למדיטציה, אולם החיים העמוסים שאנו מנהלים מקשים עלינו. הזמן עובר ואנו שוכחים לתרגל. תוכנית טארה יוצרת עוגן לתרגול, קשר עם מורים מוסמכים ותזכורת ליעדים שהצבנו לעצמנו. תוכנית טארה תספק לך דרך בודהיסטית מלאה הכוללת את כל מה שדרוש על מנת לבסס את תרגולך.

 

10. איזה תועלת יש בתוכנית טארה עבור מתרגלים מתקדמים?

תוכנית זו מהווה בסיס איתן עבורך בדרך להגשמה. היא מציעה דרך מובנית להעמקת התרגול, ומוודאת שאף אחת מהנקודות החשובות בדרך לא תוחמץ.

 

11. זה נשמע קל מדי

כן, כמעט. אלא שבמסגרת התוכנית, אנו נדרשים להתמודד עם נושאים שלעתים אנו מעדיפים שלא לחשוב עליהם. כמו כן, המבנה הסדור מקשה עלינו להתפנק ולהתחמק מתרגול. זוהי תוכנית מאוזנת המיועדת להעניק לנו דחיפה קלה במקומות שאנו זקוקים לכך.

 

12. ואם נתקעים?

קיימת מערכת תמיכה למתרגלי התוכנית הכוללת פורומים אינטרנטיים לכל אחד מפרקי התוכנית, בהם ניתן לדון ולהעלות שאלות. בית הדהרמה מהווה גם הוא סביבה תומכת למתרגלי התוכנית. אחת לחודש אנו צופים ביחד בקטע מתוך התוכנית, וכאן תמצאו תמיכה ועזרה בכל נושא הקשור לתוכנית טארה.

 

13. האם יש חומר נוסף מלבד ההנחיות היומיות להרהור?

כל נושא חדש נפתח במבוא מאת רינפוצ'ה. המעוניינים לפגוש את רינפוצ'ה מוזמנים להצטרף לסמינרים שהוא מעביר ברחבי העולם עבור מתרגלי תוכנית טארה. מידע על לוח הסמינרים של רינפוצ'ה נמצא כאן: www.shedrub.org

סמינרים בהנחיית לאמה טנזין זנגפו מתקיימים במקומות שונים בעולם, ובהם ניתן להעמיק בתרגולים הקשורים לתוכנית. לאמה טנזין זנגפו הוא נזיר בכיר והאחראי על הזמרה במנזרו של צ'וקי נימה רינפוצ'ה. מלבד קולו הערב, הוא מצטיין גם בידע הרב שלו על התרגול הבודהיסטי, ומדבר אנגלית טובה. לאמה טנזין מגיע לעתים מזומנות לישראל, ואנו מקווים שהוא ימשיך ויבקר אלצנו גם בעתיד.

ניתן למצוא חומר נוסף להרחבת והעמקת הלימוד באתר Dharmasun.org.

 

14. מה משך התוכנית כולה?

התוכנית מיועדת לכסות את הדרך הבודהיסטית במלואה, ותארך שנים אחדות. נכון לתחילת שנת 2015 קיימים כבר שלושה פרקים שמשך כל אחד 3 עד 5 חודשים.

 

 

 

דף הבית תרגול ולימוד שאלות ותשובות על תוכנית טארה