top1

אודות צ'וקי נימה רינפוצ'ה

צ'וקי נימה רינפוצ'ה, מורה בודהיסטי ידוע ומאסטר מדיטציה, מלמד מזה 30 שנה בכל רחבי העולם. סגנון הלימוד שלו מאופיין בחמימות, הומור ושנינות, והוא מעניק לתלמידיו הזדמנות ייחודית להתוודע למסורת הבודהיסטית באופן רענן ומלא חיים ומתוך רלוונטיות מלאה לאורח חיינו כיום.

במהלך העשורים האחרונים הקים רינפוצ'ה וביסס מרכזים ללימוד ותרגול בודהיסטי טיבטי במלזיה, דנמרק, אמריקה, אוסטריה, רוסיה, אנגליה וצרפת.

קבוצות תרגול ובתי דהרמה בהנחייתו פועלים במדינות רבות נוספות, ביניהן ישראל, הולנד, מקסיקו ופורטוגל. מדי שנה נוסע רינפוצ'ה ברחבי העולם ומדריך תלמידים במגוון נושאים ושיטות מתוך המסורת הבודהיסטית, והרצאותיו ניתנות גם במוסדות להשכלה גבוהה ואוניברסיטאות מוערכות, כגון הרווארד ואוקספורד.

רינפוצ'ה ביקר בישראל מספר פעמים ויש לו קשר רב-שנים עם תלמידיו בארץ. בשנת 2010 נוסד בית הדהרמה על הר הכרמל,הפועל עד היום בהנחייתו.

למידע על פעילויותיו של צ'וקי נימה רינפוצ'ה ברחבי העולם, בקרו באתר:  www.shedrub.orgצ'וקי נימה רינפוצ'ה, מורה בודהיסטי

 

ביוגרפיה מקוצרת

צ'וקי נימה רינפוצ'ה נולד בשנת 1952 בטיבט, כבנו הבכור של מאסטר הדזוגצ'ן טולקו אורגיין רינפוצ'ה. בגיל 18 חודשים זוהה כהתגלמותו השביעית של החכם הטיבטי גאר דרובצ'ן, ממסורת הדריקונג קאגיו, אשר נחשב להתגלמות רוחנית של הפילוסוף ההודי נגרג'ונה, בן המאה השניה לספירה.

זמן קצר לפני הפלישה הסינית לטיבט ב1959, נמלטו רינפוצ'ה ומשפחתו לסיקים. מגיל 13 עד גיל 24 התחנך רינפוצ'ה במסורות הקארמה קאגיו, דריקונג קאגיו ונינגמה בהנחיית המאסטרים הגדולים של המאה ה-20, ביניהם הקארמפה ה-16, דילגו קיינצה רינפוצ'ה וטולקו אורגיין רינפוצ'ה. בגיל צעיר זכה בתואר קנפו.

בשנת 1974 עזב רינפוצ'ה את מנזר רומטק והצטרף למשפחתו אשר, בהוראתו של הקארמפה ה-16, ייסדה את מנזר קא-נינג שדרוב לינג בבודהנאת שבנפאל. בשנת 1975 מינה אותו הקארמפה לראש המנזר, ויעץ לו להשקיע מאמץ בהדרכת מתרגלים מערביים.

רינפוצ'ה החל ללמד באנגלית תיירים ומבקרים מערביים במנזרו, וכיום הוא מציע סמינר שנתי ושיחות שבועיות בימי שבת בהם הוא נמצא במנזר, אליהן מגיעים עשרות מבקרים. הלימוד הניתן במנזר נגיש גם באינטרנט באתר dharmasun.org, ובו אפשר למצוא שיחות בהן מציע רינפוצ'ה עצות לחיים מאושרים יותר בהתבסס על דבריו של הבודהה, וכן לימוד בודהיסטי קלאסי מפי מורים מוסמכים אחרים במנזר.

 

מכון רנגג'ונג ישה ללימוד בודהיסטי

מכון רנגג'ונג ישה (RYI) מקיים מזה 25 שנים סמינרים ותוכניות לימודים בנפאל. המכון הוקם על ידי רינפוצ'ה במטרה לאפשר העמקה בלימוד פילוסופיה ובתרגול בודהיסטי, וכיום מעניק תואר ראשון ותארים מתקדמים בשיתוף עם אוניברסיטת קטמנדו. המכון מהווה בית-ספר לתיאולוגיה בודהיסטית בו התרגול הוא חלק מחווית היום-יום, ובוגריו הם מתרגלים-מלומדים.

www.ryi.org

 

רנגג'ונג ישה - הוצאה לאור, וקבוצת התרגום דרמהצ'קרה

מאז ייסד רינפוצ'ה את רנגג'ונג ישה - הוצאה לאור, התפרסמו בהוצאה זו מעל 40 כותרים בנושאים בודהיסטיי, בהם תרגומים איכותיים לספרות בודהיסטית אותנטית ופרשנויות מאת מורים בני-זמננו, בעיקר בנושאי מהמודרה ודזוגצ'ן.

ספריו של רינפוצ'ה בהוצאת רנגג'ונג ישה: Union of Mahamudra and Dzogchen, Song of Karmapa, Bardo Guidebook, Indisputable Truth, and Present Fresh Wakefulness

rangjung.com

 

בשנת 2006 ייסד רינפוצ'ה את קבוצת התרגום דרמהצ'קרה  - צוות של מתרגמים מומחים העוסקים בתרגום והוצאה לאור של חיבורים בודהיסטים קלאסיים מטיבטית וסנסקריט. הקבוצה משמשת גם כוועדה המרכזת את עבודת התרגום הנעשית על ידי מספר הולך וגדל של מתרגלים מיומנים, בוגרי תוכנית הלימודים של מכון רנגג'ונג ישה.

dharmachakra.net

 

מנזרים

מזה 30 שנה אחראי צ'וקי נימה רינפוצ'ה לרווחתם והכשרתם הרוחנית של כ-500 נזירים ונזירות המתגוררים בעיקר במנזר קא-נינג שדרוב לינג, מרכז הריטריטים במערת אסורה ומנזר הנשים נאגי גומפה. במטרה להגדיל את מספר הנזירים והנזירות, מתבצעות פעילויות לשפץ ולהגדיל את המנזרים ואת מרכז הריטריטים.

 

פעילות קהילתית

בנוסף לאחריותו למנזר, דואג רינפוצ'ה באופן יומיומי גם לצרכים הרוחניים של הקהילה הטיבטית והנפאלית בקרבת מקום. מתוך כוונה לשפר את תנאי החיים של הקהילה המקומית ייסד רינפוצ'ה את ארגון שנפן, אשר שם לו למטרה לדאוג לעניים ולמוכי הגורל לסיוע רפואי, חינוך ותנאים שיאפשרו להם להגיע למלוא הפוטנציאל האנושי והרוחני שלהם. ארגון שנפן מנוהל על ידי אחדים מתלמידיו המערביים הקרובים של רינפוצ'ה.

www.shenpennepal.org

 


 צ'וקי נימה רינפוצ'ה

דף הבית מורים אודות צ'וקי נימה רינפוצ'ה